Mirosław Jarosz

Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka


Szanowni Państwo,
malownicze położenie gminy Sobótka i Masywu Ślęży stanowią dla wielu turystów i pasjonatów różnych dyscyplin sportowych wspaniałe miejsce, gdzie można się zrelaksować, zwiedzić okoliczne atrakcje, ale również spędzić tutaj czas intensywnie, aktywnie. Niezmiernie cieszy mnie, że po raz kolejny w naszej gminie odbędzie się wielki finał BIKE MARATON i że wspólnie będziemy przeżywać sportowe emocje towarzyszące zwieńczeniu całorocznego cyklu amatorskich maratonów rowerowych MTB.
Z tej wyjątkowej okazji zapraszam Państwa do odwiedzenia gminy Sobótka, która jest piękna o każdej porze roku, a także do wspólnego kibicowania zawodnikom podczas finału BIKE MARATON!

czytaj więcej …

Zaledwie 35 km na południowy-zachód od Wrocławia, na płaskim terenie stanowiącym część Niziny Śląskiej, wznosi się majestatyczny Masyw Ślęży – tajemnicza góra zwana często „Śląskim Olimpem”. Wznosząca się na 718 m. n. p. m. Ślęża imponuje i zachwyca swoim pięknem co dzień, o każdej porze roku zaskakując różnorodnością barw, nutką magii i pewną dozą tajemnicy. U jej podnóży rozciąga się miasto i gmina Sobótka – miejsce, gdzie chętnie przybywają turyści z różnych stron Polski, by korzystać z walorów krajobrazowych, napawać się spokojem, spędzać wolny czas aktywnie bądź regenerować siły na łonie natury z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Różny poziom trudności szlaków w Masywie Ślęży sprawia, że stanowią one fantastyczną formę aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Poza bogatą fauną i florą występującą na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu „Łąki Sulistrowickiej”, atrakcję stanowią liczne pozostałości po przodkach zamieszkujących tutejsze tereny. Nie brakuje owianych legendami rzeźb kultowych, które można spotkać na szlakach turystycznych wiodących na górę. Do najbardziej znanych należą – niedźwiedź na szczycie góry, mnich oraz panna z rybą. W Będkowicach znajdziemy pozostałości grodu z okresu VIII-IX wieku – średniowieczną osadę z cmentarzyskiem kurhanowym. Dzięki grupie wolontariuszy tworzącej „Drużynę Ślęgu” i organizowanych przez nich warsztatów można dowiedzieć się, jak wyglądał typowy dzień z życia tutejszych Słowian. Pamięć o dziejach Ślężan wciąż pozostaje żywa także dzięki Muzeum Ślężańskiemu im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce, które posiada zbiory zabytków archeologicznych, a wśród stałych ekspozycji znajduje się lapidarium, „Dawne wierzenia” oraz „Przyroda Masywu Ślęży”.

skansen Będkowice

rzeźba kultowa

Planując pobyt w gminie Sobótka należy zarezerwować kilka dni na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Poza wejściem na szczyt Ślęży i zwiedzeniem tamtejszych atrakcji czy podziwianiem widoków z wieży widokowej na Wieżycy, warto zwrócić swoją uwagę na inne obiekty położone na terenie gminy Sobótka.  Wśród nich wyjątkowe miejsce stanowi

  • Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Zamku – XIII wieczny, prawdopodobnie najstarszy pod tym wezwaniem kościół w Europie. Do dziś zachowały się autentyczne romańskie prezbiterium, nawa i zakrystia.
  • Nie mniejszą uwagę może przykuć Zespół Pałacowo-Klasztorny zwany często Zamkiem w Górce. W otaczających go lasach polował niegdyś Piotr Włostowic, komes wrocławski, palatyn, którego przodkowie związani byli ze Ślężą i jej okolicami.
  • Po aktywnie spędzonym dniu można złapać oddech na plaży przy zalewie w Sulistrowicach, gdzie na przybyłych w te strony w okresie letnim czekają leżaki i niczym niezmącony widok na Ślężę.
  • Dla rządnych innej rozrywki Ślężański Ośrodek Kultury serwuje ogromną porcję kultury przez duże „K” – można korzystać ze zbiorów miejskiej biblioteki publicznej, regularnych seansów w „Kinie Ślęża” oraz wielu ciekawych spotkań i wydarzeń.
  • Ci, którzy chcą spędzić tutaj czas na maxa aktywnie, mogą odbyć trening z lokalnym Klubem Biegacza, wsiąść na rower i cieszyć oczy pięknem tutejszego krajobrazu, bądź skorzystać ze sportowych obiektów prowadzonych przez Ślężański Ośrodek Sportu i Rekreacji – kortów tenisowych, orlika, sali fitness czy sauny.

[cq_vc_mediumgallery images=”9847,9848,9849,9846″ layoutno=”13″ titles=”Sobótka” alts=”co to”]

Sobótka jak magnes działa na pasjonatów różnych dyscyplin sportowych. Mieszkańcy uczestniczą w zajęciach klubów: karate, judo, biegaczy i kolarzy. Chętnie korzystają z górskiej wspinaczki, spacerują z czworonogami, uprawiają nordic-walking. Jednak największym zainteresowaniem cieszy się zdecydowanie bieganie i sporty rowerowe. W jednym i drugim przypadku malownicze trasy są odpowiednie zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Przy żółtym szlaku wiodącym na Ślężę powstała nawet Aleja Sław Polskiego Kolarstwa, w której co roku swój kamień odsłania znany w tej dyscyplinie sportowiec. W alei zobaczymy tablice Tadeusza Mytnika, Krzysztofa Sujki, Przemysława Niemca, Sylwestra Szmyda i Ryszarda Szurkowskiego. Swoje tablice mają tutaj  nasi sportowcy, znani nie tylko w Polsce– Bartosz Huzarski i Marek Wrona.

Ciekawe trasy rowerowe biegnące wokół Ślęży przyciągają miłośników tej formy czynnego wypoczynku. Dla ich potrzeb opracowano i oznaczono szlak rowerowy łączący Wrocław ze Ślężą.

Specjalne trasy MTB, szosowe pętle krótko i długodystansowe, są chętnie odwiedzane zarówno przez kolarzy amatorów, jak i zawodowców startujących w Tour de France, Vuelta Espana czy Giro d’ Italia.

Sobótka od wielu lat kojarzona jest ze stolicą polskiego kolarstwa szosowego, główne za sprawą organizowanych na wysokim poziomie wyścigów, takich jak: Ślężański Mnich, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym, czy Visegrad 4 Bicycle Race oraz prężnie działającego klubu KS Ślęża Sobótka – Huzar Bike Academy.

W alei zobaczymy tablice m.in. Tadeusza Mytnika Krzysztofa Sujki Przemysława Niemca Sylwestra Szmyda i Ryszarda Szurkowskiego...

[cq_vc_dagallery images=”9854″ gallerywidth=”100%” width=”350″ height=”400″ thumbtitle=”Aleja Sław Polskiego Kolarstwa” thumbdesc=”” color=”#ffffff” background=”#686868″]

„Półmaraton Ślężański” – półmaraton wokół Ślęży

„Ślężański Mnich” – inauguracja ogólnopolskiego sezonu kolarskiego;

„Targi Sobótkowe” – powrót do lokalnej tradycji, historii – centrum średniowiecznej osady;

„Dożynki gminne” – święto plonów w gminie Sobótka;

„Finał Bike Maraton” – zakończenie cyklu maratonów MTB