Sobótka

Zaledwie 35 km na południowy zachód od Wrocławia, na płaskim terenie wznosi się majestatyczny masyw Ślęży, należący do najciekawszych pod względem krajoznawczym terenów  Dolnego Śląska.
Duże urozmaicenie rzeźby terenu, unikatowe wartości Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, starożytne rzeźby kultowe i czakram na szczycie Ślęży, malownicze kościółki i sanktuaria to atuty tego terenu, które przyciągają turystów.

Centrum obsługi turystycznej tego regionu to miasto Sobótka, od niepamiętnych czasów związane z jego kultową przeszłością. Tereny gminy Sobótka te to przede wszystkim przepiękne krajobrazy i duże kompleksy leśne Ślężańskiego Parku Krajobrazowego

Legenda, tradycja, natura.

Sobótka to miejsce gdzie mieszkańcy aglomeracji i inni turyści szukają spokoju, kontaktu z naturą, czystego powietrza, smacznej wody. Dla tych, którzy preferują czynny wypoczynek, Sobótka oferuje wiele możliwości: od turystyki, wspinaczki górskiej, biegania, jazdy rowerem, po sporty lotnicze ( lotnisko Aeroklubu Dolnośląskiego w Mirosławicach)

Fot. Łukasz Huzarski

ROWEREM

W ostatnich latach zauważalny jest wzmożony rozwój kolarstwa górskiego w Masywie Ślęży i Raduni. Powstały singletrack „Suliwoods” przyciąga coraz większe rzesze miłośników jazdy na rowerach górskich, którzy eksplorując ten teren odkrywają jego wielki potencjał.

Dzięki pozytywnej decyzji organizatorów Bike Maraton, którzy postanowili, że Sobótka będzie gościć finalistów cyklu w 2018 r., atuty tego terenu będzie mogło poznać wielu rowerzystów, którzy do tej pory nie trafili w te strony. Jesteśmy pewni, że wytyczone przez trenujących tu zawodników trasy dostarczą wszystkim startującym wielu pozytywnych emocji.

Ciekawe trasy rowerowe biegnące wokół Ślęży przyciągają miłośników tej formy czynnego wypoczynku. Dla ich potrzeb opracowano i oznaczono szlak rowerowy łączący Wrocław ze Ślężą.

Specjalne trasy MTB, szosowe pętle krótko i długodystansowe, są chętnie odwiedzane zarówno przez kolarzy amatorów, jak i zawodowców startujących w Tour de France, Vuelta Espana czy Giro d’ Italia.

Sobótka od wielu lat kojarzona jest ze stolicą polskiego kolarstwa szosowego, główne za sprawą organizowanych na wysokim poziomie wyścigów takich jak: Ślężański Mnich, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym, czy Visegrad 4 Bicycle Race oraz prężnia działającego klubu KS Ślęża Sobótka – Huzar Bike Academy.

BIEGANIE

Gmina Sobótka to także świetne miejsce dla biegaczy, bogate w trasy odpowiednie zarówno dla amatorów i zawodowców.

Każdy miłośnik biegania może znaleźć coś dla siebie: krótkie i długie dystanse, po asfalcie, czy też drogami szutrowymi, po terenie płaskim, czy górzystym.

Ten szeroki wachlarz tras biegowych oraz dodatkowo ślężański mikroklimat sprawia iż biegacze uwielbiają trenować w tych okolicach.

TURYSTYCZNIE

Odwiedzający te tereny turyści maja do wyboru spacery po łagodnych, leśnych duktach, ciekawe wycieczki oznakowanymi ścieżkami przyrodniczymi i dydaktycznymi lub forsowne wędrówki stromymi szlakami wiodącymi na Ślężę.

Masyw Ślęży to natura na wyciągnięcie ręki, tradycja sięgająca dawnych wieków, a przede wszystkim wspaniała przygoda.

Jeśli aktywny wypoczynek, to tylko w Masywie Ślęży!