"Kiedyś to były maratony" !

„Kiedyś to były maratony” takie zdanie słyszy się na zawodach MTB często – niezależnie od tego co akurat tego dnia czeka na trasie, niezależnie od tego co wypowiadający te słowa akurat ma na myśli i niezależnie od tego co owo „kiedyś” rzeczywiście oznacza.

Mit pionierskich oraz ekstremalnych trudności (i długości) pierwszych polskich maratonów wciąż jest żywy i wciąż jeszcze w górskim peletonie są tacy, którzy to wszystko pamiętają, wspominając miejsca, sprzęt i „tamtą” atmosferę. Wielu zawodników, którzy ścigają się za granicą, podaje przykłady kultowych kolarskich imprez, na które co roku ściągają tysiące ludzi aby znów spędzić prawie cały dzień w siodle w tłumie takich samych zapaleńców.

Jak to z mitami bywa – trochę w nich prawdy, trochę fikcji, trochę własnej inwencji. Czar wspomnień i upływ czasu robią swoje, ale niezależnie od tego wszystkiego, w umysłach naszych gigantów MTB oraz rzeszy tęskniących za sponiewieraniem się na ekstremalnych zawodach amatorów pojawia się od czasu do czasu magiczna liczba i tli się marzenie, które w skrócie możemy opisać tak: „100 km”.

Czekamy w mekce polskiego MTB, na kolejnej edycji najstarszego i największego polskiego cyklu maratonów MTB - Bike Maratonie i na kultowym, najstarszym w Polsce festiwalu Bike Week Szklarska Poręba!

Nie może być lepszego miejsca na takie spektakularne wydarzenie niż właśnie „Szklarska”! To tu wszystko się przecież zaczęło! Czas na powrót do źródeł i wyznaczenie nowego szlaku dla polskich maratonów MTB!

Tego dnia, na tym maratonie po prostu trzeba być! Nie ma wymówek, tłumaczeń ani marudzenia. Każdy wyznawca MTB powinien się zmierzyć z tą trasą i z tym wyzwaniem.

Jesteście chętni? Proszę bardzo!

W tym roku Bike Maraton zaprasza Was w niesamowitą podróż – nie w przeszłość, i nie do świata marzeń, ale w przyszłość i po nową jakość polskiego MTB. Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było, a jeśli wydaje się Wam, że była, to przyjedźcie i sprawdźcie.

7 lipca zapraszamy Was na Ultra Bike Maraton do Szklarskiej Poręby. Czeka Was maraton o długości 100 km. Maraton trudny, wymagający, w górach, na ciężkiej trasie, która nie wybaczy lekceważenia i braku pokory.

Podczas Ultra Bike Maratonu w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane następujące wyścigi:

MINI (25 km + bonus 15% pkt. do klasyfikacji generalnej)

MINI Ultra (40 km + bonus 25% pkt. do klasyfikacji generalnej)

MEGA Ultra (70 km + bonus 25% pkt. do klasyfkacji generalnej)

GIGA Ultra (100 km + bonus 25% pkt. do generalki, a w kategorii PRO BM/ dawna elita/ 5 pkt. dla każdego